Játszani jó, ezzel alighanem mindenki egyetért. A társasozás közelebb hozza az embereket a versengésen és együttműködésen alapuló játékkal, de a puszta szórakozás mellett egyéb jótékony hatásokkal is szolgál bármely életkorban.
1. A nevetés egészség
A társasozás egyik mellékhatása a nevetés. Kutatások igazolják, hogy a nevetés endorfint szabadít fel, ami boldogságérzetet kelt és segít a stresszoldásban. A közös nevetés pedig javítja az együttérzést, átélést és a bizalmat egymás iránt.
2. Agytorna
A társasjátékok remekül edzik az agyat. Mivel a játék olyan területeit ingerli az agynak, amik az összetett gondolatokért és az emlékezetformálódásért felelősek, ezért mind gyerekeknek, mind felnőtteknek segít a kognitív képességek fejlesztésében, például a problémamegoldásban és a döntéshozásban.
Idősebb korban a társasjáték csökkenti az Alzheimer kór kialakulásának kockázatát1 és segít az agy fitten tartásában. Gyerekek számára is nagyon hasznos, hiszen fejleszti a gondolkodást2, ezzel növeli az intelligenciát.
3. Társas játék
Ahogy a neve is jelzi, a társasjáték lényege, hogy másokkal játsszuk – akár versengve, akár együttműködve. A legnagyobb élvezetet akkor okozza, amikor csapatmunkát is igényel. Összehoz idegeneket, régi barátokat, munkatársakat. Nem számít, hogy új kapcsolatok építéséről szól-e az alkalom, csapatépítésről, vagy a szerettekkel eltöltött kellemes estéről. A társasozás remek módja annak, hogy jó társaságban jól töltsünk el időt, miközben a kapcsolatunkat ápoljuk.
4. Vérnyomáscsökkentő
A nevetéssel járó endorfin-felaszabadulás további kellemes hozadéka a természetes vérnyomáscsökkentés és -szabályozás. Az endorfin segít az izmoknak ellazulni, ezáltal szabadabbá válik a vérkeringés, ami végeredményben csökkenti a vérnyomást. A magas vérnyomás jelentős kockázati tényező az érrendszeri, szív- és vesebetegségek kialakulásában, mint a stroke, a szívinfarktus vagy a krónikus vesebetegség.
5. Kreatívvá és öntudatossá tesz
A társasozás remek lehetőség a kapcsolatteremtésre és a megnyílásra, miközben segít a személyiség kreatív oldalának megmutatásában úgy, hogy az nem hat túl tolakodónak, ami különösen jó a csendes, introvertált embereknek. Tehát remek eszköz a félénk gyerekek és felnőttek számára is. A játék során muszáj szabadjára engedniük a kreativitásukat és személyiségüket, ami növeli az önbecsülésüket és azt a kellemes érzetet sugározza, hogy részei a történéseknek és figyelnek rájuk.
6. Életre nevel
A társasjátékok egyik nagyszerű velejárója az, hogy az embert pár órára kiragadja a digitális hálóból, miközben türelemre nevel, megtanít célokat elérni, gazdálkodni a szűkös erőforrásokból, illetve másokkal együttműködni. Sok játék ráadásul finommotoros készségeket is igényel, amiknek fejlesztése fontos a gyerekeknek, mentális- és mozgássérülteknek, segít az időskori leépülésben és a balesetek utáni rekreáció során is.
Források
Alapötlet: Top 10 Health Benefits of Board Games (http://www.healthfitnessrevolution.com/top-10-health-benefits-board-games/)
- “a társasjáték csökkenti az Alzheimer kór kialakulásának kockázatát”: Cognitive activity and incident AD in a population-based sample of older persons (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12499482)
- A lineáris társasjátékok fejlesztik a gyerekek numerikus gondokodását (http://www.psy.cmu.edu/~siegler/sieg-ram09.pdf)
1 kapcsolódó a “5-6 ok, miért társasozz rendszeresen” című cikkhez